دبیرستان غیردولتی دخترانه معراج اندیشه (متوسطه دوره اول)

علم میراث گرانبهائی است و ادب لباس فاخر و زینتی است و فکر آئینه ای است صاف. (نهج البلاغه،ص469) 

                    

آینده ‏ى مملکت در دست دانش ‏آموزان است.

امام خامنه ای (مدظله العالی)

ثبت نام شروع شد...

علائم حیات یک جامعه زنده

اگر در قانون اساسی رأی و فکر و آگاهی ملّت کاملاً به حساب آمده باشد و بر آن تکیه شود و همچنین بر عزم و تصمیم و اراده آنها اعتماد شده، آن را به عنوان یک اساس اجتماعی تلقی نماید، آن قانون اساسی حقّ حیات جامعه را کاملاً مراعات کرده است.

یکی از ویژگیهای قانون حکیمانه آن است که هم خود زنده است، هم زمینه حیات و زندگی ملت را فراهم می کند، هم مایه تکامل حیاتی آنها خواهد شد، برای اینکه این مطالب در کنار هم روشن شود، لازم است قبلاً معنای حیات را به طور فشرده تشریح کنیم تا در پرتو روشن شدن معنای زنده بودن، دلیل زنده بودن یک قانون یا یک ملت و مانند آن آشکار گردد.

تفسیر حیات و معنای زنده بودن

بحث در پیرامون حیات و تفسیر زندگی از مسائل عمیق و دامنه دار الهیات فلسفه است؛ زیرا یکی از اوصاف هستی و یکی از شئون پر ارج وجود، همانا حیات است که باید در ردیف سایر کمالات هستی در فلسفه اولی مطرح و مورد بحث قرار گیرد. آنچه در فلسفه الهی به نظر نهایی رسید و مورد پذیرش صاحب نظرانی چون صدر المتألهین(قدس سرّه) و دیگران واقع شد، این است که حیات و زنده بودن، عبارت از حقیقت و حیثیتی است که اندیشه و اراده را طبق نظم خاص و انسجام مخصوص هماهنگ می‌کند و موجود زنده عبارت از موجودی است که بیندیشد و تصمیم بگیرد و بفهمد و انجام دهد و تفکر نماید و اراده کند که در تمام این تعبیرات بین علم و عمل پیوند عمیق برقرارباشد؛ یعنی علم و دانش در تصمیم گیری و اراده مؤثر باشد و کار ارادی و عمل تصمیمی نیز از رهنمودهای خرد و دانش الهام گیرد؛ پس اگر موجودی عالم و دانا نباشد زنده نیست یا کار علمی و عمل آگاهانه نکند، زنده نیست یا هیچ پیوند و ربطی بین علم و عمل او نباشد، زنده نیست.

تأمین حیات اجتماعی در قانون اساسی

قانونی می تواند حیات و زندگی ملّتی را تأمین کند که خود زنده باشد و از حیات برخوردار باشد و حیات قانون در پرتو انسجام علمی اصول و مواد آن تضمین می شود؛ یعنی اگر اصول آن قانون و موادّ آن بر یک نظم عمیق و روال صحیح تصویب گردد و محتوای آن با برهان مطابق باشد و از کامل و تام بودن برخوردار بوده، از هرگونه نقص و عیبی بر کنار باشد، آن قانون زنده خواهد بود و دارای حیات علمی است. آنگاه اگر درست به مرحله اجراء گزارده شود، حیات ملّت را تأمین نموده، موجب زنده ماندن آنان را فراهم می‌کند و همان‌طوری‌که قبلاً بیان شد معنای زنده بودن یک ملت آن است که اندیشه و رأی و آگاهی آنان دارای ارج و اثر باشد و نیز عزم و اراده و تصمیم گیری آنها از اهمیّت خاص برخوردار باشد و پیوند ناگسستنی بین فکر و عزم آنان برقرار گردد؛ تا در جمع آن ملت به حیات اجتماعی خود رسیده باشد.

بنابراین، اگر در قانون اساسی رأی و فکر و آگاهی ملّت کاملاً به حساب آمده باشد و بر آن تکیه شود و همچنین بر عزم و تصمیم و اراده آنها اعتماد شده، آن را به عنوان یک اساس اجتماعی در اجراء برنامه‌های سازنده ملّی و میهنی تلقی نماید، آن قانون اساسی حقّ حیات جامعه را کاملاً مراعات کرده، با عمل به مواد و اصول آن، زندگی اجتماعی و حیات ملّی تأمین خواهد شد.

فایل های ضمیمه :

مسابقه بزرگ علمی و مهارتی بالن

نمایشگاه کتاب به مناسبت دهه فجر

بازدید های سرپرستی از دبیرستان

ماکت سازی

المپیاد علمی

سال تحصیلی 97-96

مثبت بیاندیشیم

ترس­ ها و نگرانی­ های شما منجر به ایجاد اضطراب می­ شود که بی اندازه پریشان کننده است. نتیجه تغییرات بعضی مواد حاصل از این نگرانی در بدن، ممکن است مقاومت بدن را در برابر بیماری­ ها کاهش دهد و فرد را آسیب پذیرتر می­ کند.

- اگر انتظار و افکار شما مثبت و خلاق باشد جسم شما با ترشحات هورمون­ های مختلف سعی خواهد کرد که این احساس را با سلامت کلی به بدن عرضه نماید.

- از صبح تا شامگاه با خود از مسائل و مطالب مثبت صحبت کنید. برای مثال " امروز هم یک روز خوب دیگری برای من است، "  "مشکلات در سر راه من معمولاً مرتفع می شوند" ، " من انتظار سال خوبی را دارم "، " دفعه دیگر من کار را بهتر انجام خواهد داد " و مطالبی از این قبیل.

ادامه مطلب...